Price per pound calculator

Published: 4/6/2022 Last updated: 4/6/2022
The price per pound calculator is a tool dedicated to calculating cost per lb. So if you want to know what the price per pound is, click here. A ready to use tool is waiting for you.
Price per pound calculator

Price per pound definition

What is the price per pound? The price per pound is a price per every pound of weight, given in dollars.

Price per pound formula

How to calculate price per pound? Firstly, you need to know the total price per unit. Secondly, you need to know the total weight per unit. Then you need to divide the total price per unit by the total weight per unit. Then you will see the result, that is the price per pound.

Price per pound = Total price per unit / Total weight per unit

Where,

  • Price per pound is the price per one pound given in dollars;

  • Total price per unit is the price you paid for something;

  • Total weight per unit is the weight of the whole package.


Price per pound examples

So, how to calculate cost per pound in practice? Let’s make a quick example to explain it to you.

For instance, you bought 5 pounds of oranges for 8.92$. You want to get the cost per pound. So, as we explain to you above, you need to divide the total price per unit by the total weight per unit.

Solution:

You need to divide the total price per unit by the total weight per unit. The formula looks like this:

Price per pound = Total price per unit / Total weight per unit

After putting the data into a formula, it will look as follows:

Price per pound = 8.92 / 5

After making calculations, you will get the result, which is the cost per pound. You can calculate it in mind or just use a physical calculator to make it quicker and easier.

1.784 = 8.92 / 5

The last thing you can do is round off the result. The prices are mostly given rounded off to two decimal places, so we will make the same process.

1.78 ≈ 1.784 = 8.92 / 5

So if 5 pounds of oranges cost 8.92$, how much cost per one lb? The cost per lb is 1.78$.

Price per pound examples in Excel

You don’t have to calculate cost per lb on your own, you can use Excel as a cost per pound calculator too. You just need an Excel formula to calculate price per pound. See down below how it looks.

For example, you bought 50 pounds of potatoes for 27.49$.

Your problem is wanting to know what is the price per pound of potatoes.

So here is your solution. See the formula in Excel down below.

Price per pound = Total price per unit / Total weight per unit

Now put the data in the formula. Your total price per unit is 27.49$, your total weight per unit is 50 lbs.

Price per pound = 27.49 / 50

Now just divide the total price per unit by total weight per unit by simply clicking ‘enter’. You will see the result immediately.

0.5498 = 27.49 / 50

The price per pound is given after rounding off to two decimal places, so make it by using “ROUNDUP” or “ROUNDDOWN” functions in Excel. Then you will get the final result.

0.55 ≈ 0.5498 = 27.49 / 50

So after putting one formula in Excel and rounding off the result, you will know that cost per pound is 0.55$.

Price per pound explanation

To calculate price per pound, you just need to follow the steps down below:

  1. Step 1: Firstly, determine the total cost per unit. It is the price which you paid for some kind of product.

  2. Step 2: Next, determine the total weight per unit. It is the weight of the whole package of the product.

  3. Step 3: Finally, calculate the price per pound by dividing the total price per unit (step 1) by the total weight per unit (step 2) using the price per pound formula given below:

Price per pound = Total price per unit / Total weight per unit

Price per pound FAQ

Do you need a quick reminder about the price per pound? Check the FAQ section below.

  1. How to calculate price per pound? Divide the total price per unit by the total weight per unit to get the price per pound.


Sources:

https://en.wikipedia.org/wiki/Price

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

https://en.wikipedia.org/wiki/Pound_(mass)