Price per gallon calculator
Enter the price
Enter the total weight.

PPG = TP / TW

Price per gallon calculator

Published: 2/2/2022 Last updated: 2/2/2022
Enter the total price per unit and total weight per unit. Click the ‘calculate’ button you see below to know the price per gallon.

Price per gallon definition

What is the price per gallon? The price per gallon is the price per every gallon of weight, given in dollars.

Price per gallon formula

How to calculate price per gallon? You need to know two things. First, the total price per unit. Second, the total weight per unit. Then divide the first number, the total price per unit, by the second number, the total weight per unit to get the price per gallon.

Price per gallon = Total price per unit / Total weight per unit

Where,

  • Price per gallon is price per one gallon given in dollars,

  • Total price per unit is the price you paid for an item,

  • Total weight per unit is the whole weight of this item.

Price per gallon examples

You know the theory, but how to calculate price per gallon in practice? See the example down below to be able to calculate cost per gallon on your own.

For instance, you bought 5 gallons of gas for 17.39$. Now you want to know how much you paid per gallon. To know the price per gallon, divide the total price per unit by the total weight per unit, as we said above.

Solution:

Just divide the total price per unit by the total weight per unit to know the price per gallon. The formula is down below:

Price per gallon = Total price per unit / Total weight per unit

Put the data into a formula. It should look as follows:

Price per gallon = 17.39 / 5

Now make the division of these numbers in your mind or using a calculator. Then see the result.

3.478 = 17.39 / 5

The last thing – round off the result to two decimal places to see the final price per gallon.

3.48 ≈ 3.478 = 17.39 / 5

So what is the cost per one gallon if you bought 5 gallons of gas for 17.39$? The cost per gallon is 3.48$.

Price per gallon examples in Excel

There is no need to make your own calculations to know the price per gallon. You can use Excel to get the result too. Know a price per gallon formula here and use Excel as a price per gallon calculator.

For example, you bought 3 gallons of peanut oil for 38$.

Your problem is you don’t know the price per gallon of peanut oil.

Your solution is an Excel formula to calculate price per gallon, have a look.

Price per gallon = Total price per unit / Total weight per unit

So put the data into this formula. Put 38 as your total price per unit and 3 as the total weight per unit.

Price per gallon = 38 / 3

Divide 38 by 3 by clicking the ‘enter’ button on your keyboard and see the result.

12.6667 = 38 / 3

Now round off this result by using one of 2 Excel functions – “ROUNDUP” or “ROUNDDOWN”. Then you will see the final result, just the price per gallon.

12.67 ≈ 12.6667 = 38 / 3

So just one formula in Excel is enough to use it as a cost per gallon calculator and know the price per gallon. It is 12.67$.

Price per gallon explanation

Here is the step by step explanation of calculating price per gallon, let’s see:

  1. Step 1: First, see the total cost per unit. It is the price you paid for the product.

  2. Step 2: Second, see the total weight per unit. It is the weight of the whole package of the product.

  3. Step 3: Last, calculate the price per gallon by dividing the total price per unit (step 1) by the total weight per unit (step 2) by using the price per gallon formula given below:

Price per gallon = Total price per unit / Total weight per unit

Price per gallon FAQ

A quick reminder of the price per gallon topic is waiting for you here. Check our FAQ section down below.
How to calculate price per gallon?

Divide the total price per unit by the total weight per unit to get the price per gallon.

Sources:

https://en.wikipedia.org/wiki/Price

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

https://en.wikipedia.org/wiki/Gallon