Price per kg to price per pound calculator
is the price per one kg of some kind of product
Number of pounds in one kg is just 2.20462.

PPP = $ / LBS
Enter the price per kg. Press the ‘calculate’ button to get the price per pound.

Price per kg to price per pound definition

What is the price per kg to price per pound? The price per kg to price per pound is the price per one kg given in dollars converted to the price per one pound given in dollars.

Price per kg to price per pound formula

How to calculate price per kg to price per pound? First, you need to determine the price per kg. Second, you need to determine how many pounds in one kilogram. Then just divide the price per kg by the number of pounds in one kg. You will see your result – the price per pound.

Price per pound = Price per kg / Number of pounds in one kg

Where,

  • Price per pound is the price per one pound of some kind of product,

  • Price per kg is the price per one kg of some kind of product,

  • Number of pounds in one kg is just 2.20462.


Updated formula is down below:

Price per pound = Price per kg / 2.20462

Price per kg to price per pound examples

So, how to calculate price per kg to price per pound? See an example down below to understand it.

For instance, you bought 1 kilogram of oranges for 3.99$. You want to know what the price per pound is. So, as we told you before, you need to divide the price per kg by the number of pounds in one kg, that is 2.20462.

Solution:

Divide the price per kg by 2.20462 as you see in the formula:

Price per pound = Price per kg / 2.20462

After putting the data in the formula, you will get:

Price per pound = 3.99 / 2.20462

Now divide these numbers. Use a calculator to make it quicker and easier. Then you will see the result.

1.80983571 = 3.99 / 2.20462

And now round this result off to two decimal places to see the price per pound.


So if the price per kg of oranges is 3.99$, what is the price per pound? The price per pound is 1.80$.

Price per kg to price per pound examples in Excel

You don’t have to calculate cost per kg to cost per lb on your own. There is also another way – using Excel. You need only a price per kg to price per pound formula.

For example, you bought 1 kilogram of potatoes for 2.58$.

Your problem is, you want to know the price per pound.

Your solution is an Excel formula for converting cost per kilogram to cost per pound.

Price per pound = Price per kg / 2.20462

Put your data to the formula. The price per kg is 2.58$.

Price per pound = 2.58 / 2.20462

Calculate the result by simply pressing ‘enter’.

1.17026971 = 2.58 / 2.20462

Pick “ROUNDUP” or “ROUNDDOWN” functions in Excel to round it off and see the price per pound.

1.17 ≈ 1.17026971 = 2.58 / 2.20462

After using this formula, you will see that the price per lb is 1.17$.

Price per kg to price per pound explanation

To convert price per kg to price per lb, follow the steps shown below:

  1. Step 1: Firstly, know the price per kg. It is the price per one kilogram you paid for some kind of product.

  2. Step 2: Second, know the number of pounds in one kilogram. It is a constant number equal to 2.20462.

  3. Step 3: Finally, calculate the price per pound by dividing the price per kilogram (step 1) by the number of pounds in one kg (step 2). Use the price per kg to price per pound formula given below:

Price per pound = Price per kg / 2.20462

Price per kg to price per pound FAQ

If you want to check how much you remember about price per kg to price per pound after reading this article, check the FAQ section below.
How to convert price per kg to price per pound?

Divide the price per kg by the number of pounds in one kg to get the price per pound.

Sources: