Price per ounce calculator

Published: 4/6/2022 Last updated: 4/6/2022
Price per ounce calculator is made for calculating cost per ounce of every item. If you are wondering how much you paid per oz, click here and finally get to know the price per oz.
Price per ounce calculator

Price per ounce definition

What is the price per ounce? The price per ounce is a price per every ounce of weight, given in dollars.

Price per ounce formula

How to calculate price per ounce? First, you need to know the total price per unit. Second, you need to know the total weight per unit in ounces. Then you have to divide the total price per unit by the total weight per unit. The result will be the price per ounce.

Price per ounce = Total price per unit / Total weight per unit

Where,

  • Price per ounce is the price per one ounce, given in dollars,

  • Total price per unit is the price you paid for a particular item,

  • Total weight per unit is the weight of the whole item.


Price per ounce examples

So, how to calculate cost per ounce in practice? A quick example will make it clear for you, so have a look.

For instance, you bought 400 ounces of all purpose flour for 7.48$. You want to know how much you paid per ounce of this flour. So, as we told you above, divide the total price per unit by the total weight per unit.

Solution:

You have to divide the total price per unit by the total weight per unit. The formula is down below:

Price per ounce = Total price per unit / Total weight per unit

Put the data into a formula. It will look as follows:

Price per ounce = 7.48 / 400

Make the calculations on your own or use a calculator to make it quicker. After it, you will see your result, that is the price per ounce.

0.0187 = 7.48 / 400

At the end, round off the result to two decimal places, as all prices look. The final result will look like this:

0.02 ≈ 0.0187 = 7.48 / 400

So if 400 ounces of flour cost 7.48$, how much cost per one oz? The cost per oz is 0.02$.

Price per ounce examples in Excel

If you don’t like calculating on your own, you can just use Excel as a price per ounce calculator. Only one thing you need is an Excel price per ounce formula. Have a look at it down below.

For example, you bought 50 ounces of liquid laundry detergent for 22.67$.

Your problem is that you want to know the price per ounce of this liquid laundry detergent.

Here is a solution. See an Excel formula below.

Price per ounce = Total price per unit / Total weight per unit

So put the data in this formula. The total price per unit is 22.67$, the total weight per unit is 50 ounces.

Price per ounce = 22.67 / 50

Divide the total price per unit by total weight per unit. Just click ‘enter’ to make it. Then you will see the result.

0.4534 = 22.67 / 50

To get the final result, round off the obtained one to two decimal places by using “ROUNDUP” or “ROUNDDOWN” functions in Excel.

0.45 ≈ 0.4534 = 22.67 / 50

Just one formula in Excel is enough to know you paid 0.45$ per ounce of liquid laundry detergent.

Price per ounce explanation

Follow the steps down below to simply calculate price per ounce.

  1. Step 1: First, determine the total cost per unit. It is the price which you paid for a particular product.

  2. Step 2: Second, determine the total weight per unit. It is the weight of the whole package of the product you bought.

  3. Step 3: Finally, calculate the price per ounce. Divide the total price per unit (step 1) by the total weight per unit (step 2) by using the price per ounce formula given below:


Price per ounce = Total price per unit / Total weight per unit

Price per ounce FAQ

If you need, here is a quick reminder about the price per ounce. The FAQ section is waiting for you below.

  1. How to calculate price per ounce? Divide the total price per unit by the total weight per unit to get price per ounce.


Sources:

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

https://en.wikipedia.org/wiki/Price

https://en.wikipedia.org/wiki/Ounce