Price per item calculator

Published: 4/5/2022 Last updated: 4/5/2022
The price per item calculator is the best tool for you if you want to quickly and easily calculate cost per item. Click here and get the price per item result in a few seconds with our tool.
Price per item calculator

Enter the total price per product and total number of items per product. Click the ‘calculate’ button below and see the price per item.

Price per item definition

What is the price per item? The price per item is the cost per every item of the product you bought, given in dollars.

Price per item formula

How to calculate price per item? You need two things to calculate cost per item – the total price per product and the total number of items per product. Then just divide the total price per product by the total number of items per product to get the result.

Price per item = Total price per product / Total number of items per product

Where,

  • Price per item is the price per one item of the product given in dollars,

  • Total price per product is the price you paid per whole product,

  • Total number of items per product is the number of items which are in the product you bought.

Price per item examples

So, how does calculating price per item in practice look? The example is the best way to learn it, so we have one for you.

For instance, you bought laundry detergent pacs. It is a package of 81 pacs for 19.99$. So what is the price per item? As we told you before, you need to divide the total price per product by the total number of items per product.

Solution:

Divide the total price per product by the total number of items per product. Price per item formula is down below:

Price per item = Total price per product / Total number of items per product

Now put the data into a formula. The result should look like this:

Price per item = 19.99 / 81

Calculate the price per item. Make it in your mind or pick a calculator if you prefer. Then you will see the almost ready result.

0.24679012 = 19.99 / 81

To see the price per item, just round off the obtained result to two decimal places. Then you will get the final result.

0.25 ≈ 0.24679012 = 19.99 / 81

The package of 81 laundry detergent pacs costs 19.99$, so what is the price per item? The price per item is 0.25$.

Price per item examples in Excel

It is good to know how to calculate the price per item on your own, but a quicker, easier and more efficient solution is using Excel. To calculate price per item, you need only an Excel formula. Check it below and see that Excel can be a perfect price per item calculator.

For example, you bought a pack of 6 scrub sponges for 6.99$.

Your problem is you don’t know the price per item of scrub sponges.

Your solution is an Excel formula, see it down below.

Price per item = Total price per product / Total number of items per product

Put the data into the formula given above. The total price per product is 6.99 and the total number of items per product is 6.

Price per item = 6.99 / 6

To calculate this equation, just press ‘enter’. The result will be shown on a screen then.

1.165 = 6.99 / 6

And now round off the result to two decimal places to see the final price per item. Use “ROUNDUP” or “ROUNDDOWN” functions in Excel to do it.

1.17 ≈ 1.165 = 6.99 / 6

After using this Excel formula and turning this app into a cost per item calculator, you finally see the price per item. It is 1.17$.

Price per item explanation

To calculate price per item, you need to follow the steps down below:

  1. Step 1: Firstly, determine the total price per product. It is the price you paid for the product.

  2. Step 2: Next, determine the total number of items per product. It is the number of all items in the product package.

  3. Step 3: Finally, calculate the price per item. Divide the total price per product(step 1) by the total number of items per product (step 2). Use the price per item formula given below:


Price per item = Total price per product / Total number of items per product

Price per item FAQ

Do you need a quick reminder about the price per item? Here it is. See FAQ section down below and check how much you remember.

  1. How to calculate price per item? Divide the total price per product by the total number of items per product to get the price per item.


Sources:

https://en.wikipedia.org/wiki/Price

https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

https://en.wikipedia.org/wiki/Total_cost